Jak vznikly bezpečnostní tabulky.

 

Bezpečnostní tabulky jsou všudypřítomné ...proč někdy až komicky vyznívající tabulky visí téměř všude kam se podíváte?
 

 

Jednou za devatero horami se zrodila bezpečnostní tabulka… Už ve starém Římě  visela různá upozornění občanům i otrokům. Například  "Kdo smilní bude předhozen lvům"  možná první bezpečnostní tabulky. Postupně se tak rozmohly a rozdělily se na 

Tabulky mají být trvanlivé, ovšem někteří výrobci jsou radši když vyblednou brzy nebo se sloupnou, je to jejich byznys. Mezi nejtrvanlivější patří hliníkové tabulky Aluten.

Vtíravost bezpečnostní tabulky spočívá v tom, že nás oslovují, myslíme na ně aniž si to uvědomujeme s nimi komunikujeme. A to je dobře, protože hlavní účel bezpečnostní tabulky je nás ochránit před možným nebezpečím na veřejnosti nebo v práci. V práci mají za úkol významně ovlivňovat myšlení každého pracovníka a přispívat tak k bezpečnosti práce.

Nebezpečí výbuchu je jistě velmi významné upozornění, zvláště když výbuch může smést celoi fabriku. nevšímat si takové tabulky snad ani nejde. Přesto pokud je tabulka špinavá, vybledlá, pak neplní svůj účel. Tabulky musejí být také srozumitelné, ne komické. Čichačka plynu může evokovat, že bychom v daném prostoru měli sami něco čichat i když nevíme co. Tabulky takového typu by měly být doplněny textem a piktogramem. Bezpečnostní riziko označené tabulkou je někdy imaginární, nebo´t tabulka je na hony vzdálena místu rizika. Umístění tabulek je vůbec důležité.

Označení únikového východu v podzemních garážích hypermarketu  šipečkou velikosti několika cm na tabulce nás asi k východu nepřivede. Podvodné tabulky umístěné jen aby tam jako byly se vůbec rozmáhají jako houby po lijáku. Vedou vás k dveřím, které jsou zamčené a v nejlepším případě je tam napsáno že klíč je u personálu. Vůbec, víte že dveře únikového východu musí jít otevřít během jedné sekundy. Chtěl bych vidět kdo je otevře takto klíčem ve schránce!Klíč k únikovému východu" Ale budiž, raději tabulka směru úniku a klíč ve chránce než nic. Správně by v prostorech s velkým počtem návštěvníků mělo být všude panikové kování. Šup a je otevřeno.

Zvlášní kategorií jsou svítící tabulky. Říká se jim odborně fotoluminiscenční. Ne nefotí. Jen luminují, tedy svítí po nasvícení. Dlouho a dlouho osvětlují svůj nápis a říkají tudy Jirko, Aleno je směr k východu, tady je hasicí přístroj a tady lékárničky. Znát tyto piktogramy tabulek nemusíme, mely by být takové, že to každý uhodně. Jistě uhodneme požární žebřík na tabulce, ale už méně shromaždiště, kde je na tabulce pár obličejů se šipkami. V takovém případě je vhodné tabulky doplnit textem. nyní se i u nás vymódily bezpečnostní tabulky i s dvojjazyčnými nápisy. Dokonce v jedné asijské firmě se objevila tabulka "Do not say "Ty kokote šikmooký" . Ovšem tato tabulka není bezpečnostní. Podle mě je to tabulka informační. Informační tabulky jsou vůbec záludné. Například známá tabulka z filmu "Zde odložte doutník" evokuje k tomu, abychom nějaký doutník sehnali, podobně jako hlavní hrdina filmu. Filmy jsou vůbec žhavé na tabulky. Například v každé Odrinaci v růžové zahradě je v hledáčku kamery nějaká ta tabulka.

Málokdo už ví že také v Americe byly kdysi odporné tabulky "White only". Nyní se už nikdo z američanů k tomu moc nehlásí, zvláště když kritizují naši politiku vůči romům. Na některých našich sociálních úřadech by přitom klidně mohli vyvěsit tabulku "Black only" a nebyla by tak daleko od pravdy. Známý Čunkův výrok "Trochu se přiopálit a jít si pro dávky" sice není hoden zvěčnění na tabulky ale kdesi jsem už malou samolepku viděl.

 

Tabulky kouření jsou opravdu frekventované. Není tak dávno doba kdy musely být vylepeny na každé zastávce - ej to je tabulek. Ovšem v pravdě nevíme kde už je kouřit dovoleno podle tabulky a kde už ne, Co je to zastávka už tabulka neříká. Tedy nekuřte vůbec. Tabulky "kouření může zabíjet" příště rozmístíme na každém sloupu veřejného osvětlení, stejně jako tabulky "Pozor elektrické zařízení. Pokud vás nezabije cigareta, zabije vás proud elektrický střídavý.

Co asi znamená blesk na tabulce elektro asi každého napadne, Bum. Vrazí do vás jiskra proudu a zabije.

Zvlástní kapitolou jsou bezpečnostní pokyny na tabulce. Některé nařizují nesahat do prostoru pilového kotouče, ale jak jej vyměním, když na něj nemohu podle tabulky sáhnout. Dokonce nesmím ani odstranit ochranný kryt. Znamená to snad že bezpečnostní tabulky nemáme brát doslovně vážně? Jak kdy - raději přemýšlejme co nám chtějí sdělit pokud autor nebyl tak zdatný a místo "Neserte mi na mém pozemku" napsal  "Nedělejte potřebu na pozemku" . Potřeby jsou totiž různé. Někdo má potřebu na pozemku souložit a to třeba by i mohl, neboť majitel by nějaké to koukání uvítal. Ovšem dokoupení tabulky "Souložení na pozemku dovoleno"  by asi dalo námahu. Byla by to asi zakázková tabulka. O takové sériové tabulce nevím. Ale v Londýně se již objevila tabulka na ulicích "Líbání a objímání zakázáno" . Prý to odvádí pozornost řidičů.

Někdy by se tabulky s držátky sešly i v rodině. Například v tiché domácnosti by se uplatnily tabulky "Co je k večeři"  a "Chci se dívat na NOvu" nebo jen prostá " Dej mi pokoj". Ovšem v domácnosti se vyskytují i bezpečnostní tabulky. Tabulka !Pozor pes" sice toho moc neříká o velikosti zubů psa, v každém případě jít to ověřovat nebudeme.

Ať uz tak nebo tak, bezpečnostní tabulky jen tak nevymizí, už je proto, že je s nimi život veselejší zábavnější ale hlavně bezpečnější.

 

 

Hlavní strana bezpečnostní tabulky  Fotoluminiscenční tabulky     Zákazové tabulky       Výstražné tabulky       Příkazové tabulky       Informační tabulky      Informativní tabulky          Bezpečnostní Pásky       Vlastní návrhy tabulek       Připevňovací materiál   O tabulkách...      Portál e-bozp bezpečnost práce   Kontakt....